Szkolenia z negocjacji – 7 mitów

Spis treści

Poznaj 7 mitów o szkoleniach z negocjacji. Obalam najpopularniejsze mity, które krążą po internecie, a które nie do końca są prawdą. Przykładowo mit, że wszystkie szkolenia z negocjacji są takie same… jak go rozwiewam? Przeczytaj mój artykuł i przekonaj się.

Szkolenia z negocjacji uczą manipulacji

Dobre szkolenie z negocjacji prowadzone przez uczciwego szkoleniowca uczy przede wszystkim etycznego wywierania wpływu oraz budowania długotrwałych relacji biznesowych opartych na zaufaniu. Tam, gdzie pełne zaufanie jest niezbędne, nie ma miejsca na manipulację. Co więcej, te najlepsze szkolenia z negocjacji promują strategię win win, co oznacza, że uczą, jak negocjować w taki sposób, aby ostatecznie obie strony osiągnęły korzyści i były zadowolone.

Kluczową kompetencją rozwijaną podczas szkoleń z negocjacji jest komunikacja

W trakcie tych szkoleń zdobywamy wiedzę i umiejętność dotarcia do rzeczywistych potrzeb drugiej strony, efektywnego wyrażania naszych priorytetów, aktywnego słuchania czy precyzyjnego zadawania pytań. Szkolenia z negocjacji uczą jak rozpoznawać bariery komunikacyjne, jak rozwiązywać konflikty i jak budować relacje.

Sprawdź także: Szkolenie ze sprzedaży

Zdecydowanie jestem zdania,  że: “Szkolenia z negocjacji uczą jak nie manipulować”. Dlaczego? Bo każdy skuteczny negocjator czy negocjatorka wiedzą, że choć manipulacja może przynieść krótkoterminowe korzyści, to długoterminowo prowadzi do utraty zaufania, reputacji i, co najważniejsze, zerwania relacji.

Wszystkie szkolenia z negocjacji są takie same

Zastosowanie tej samej nazwy szkolenia: “Negocjacje” zupełnie nie oznacza, że szkolenie jest kopią innego szkolenia lub że wszystkie szkolenia z negocjacji są takie same. Szczególnie w przypadku praktyków, którzy regularnie uczestniczą w negocjacjach w biznesie, różnorodność ich doświadczenia może znacząco się różnić w zależności od kontekstu i sytuacji, w których negocjują. Na co innego mogą kłaść większy nacisk i w różny sposób przekazywać swoją wiedzę. Część szkoleniowców będzie koncentrować uwagę na technikach negocjacyjnych, inni będą sięgać do aspektów psychologicznych i mechanizmów myślenia ludzi. Szkolenia z negocjacji mogą mieć również różne formy, jedne są bardziej wykładowe, sięgają do case study, inne są w formie warsztatów, gdzie ćwiczenia pozwalają lepiej poznać metody negocjacji i uczą umiejętności budowania relacji. 

Szkolenia z negocjacji są jednorazowym wydarzeniem

Czy istnieje jedno magiczne zdanie, które wypowiedziane podczas pierwszego szkolenia z negocjacji sprawi, że od razu będziesz najlepszym negocjatorem czy najlepszą negocjatorką? Oczywiście, że nie. Nawet jeśli posiadasz talent, nauka negocjacji to proces, który wymaga czasu i praktyki.

Co więcej, otoczenie biznesowe i społeczne stale się zmienia, co oznacza, że negocjatorzy muszą dostosowywać się do nowych wyzwań. To, co działało wczoraj, dzisiaj może już wymagać aktualizacji. Dlatego warto inwestować w szkolenia z negocjacji i nabywać kolejne doświadczenia, aby eksperymentować i określać, co działa najlepiej w konkretnych sytuacjach. Stopniowo też zwiększasz swoje umiejętności od podstawowych do najbardziej zaawansowanych. Same negocjacje wymagają analizy i refleksji, zamykając proces negocjacji warto ocenić sobie co nam wyszło, co moglibyśmy zrobić lepiej i jak oceniamy nasze rezultaty. Tylko taki proces, sprawia, że się doskonalimy i wzmacniamy, szkolenie jest częścią procesu uczenia się negocjacji. Szkolenie z negocjacji to również współpraca i uczenie się od innych. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczenia możesz poszerzać swoją perspektywy i często pozyskiwać gotowe rozwiązanie, które możesz szybko zastosować w trakcie swoich negocjacji.

Pamiętaj, negocjacje to proces ciągłego uczenia się i doskonalenia umiejętności, który wymaga stałego rozwoju i dostosowywania się do zmieniających się warunków i wyzwań. Nie załatwisz wszystkiego jednym szkoleniem.

Szkolenia z negocjacji uczą tylko technik negocjacyjnych

Zgoda, nauka technik negocjacyjnych stanowi istotny składnik szkoleń z negocjacji, ale to tylko jeden z wielu elementów. Oprócz tego szkolenia kładą nacisk na rozwijanie umiejętności interpersonalnych, zrozumienie teorii negocjacji, analizę konkretnych przypadków i sytuacji, rozwijanie umiejętności przekonywania oraz etykę w negocjacjach. Ważne jest także uczenie się jak dostosowywać swoje podejście do różnych sytuacji i partnerów oraz radzić sobie ze stresem i emocjami w trakcie negocjacji. 

Sztuka negocjacji dotyka głębokiego zrozumienia potrzeb drugiej strony, empatycznej komunikacji, budowania zaufania i rozwiązywania konfliktów. To często sięganie po wiedzę psychologiczną. Jednym z istotnych aspektów szkoleń z negocjacji jest również przekazywanie wiedzy na temat etyki. To dlatego, że istotne jest, aby uczestnicy rozumieli, dlaczego warto postępować zgodnie z moralnymi zasadami podczas negocjacji. Szkolenia z negocjacji, profesjonalnie przygotowane i odpowiedzialnie prowadzone odnoszą się do całości a nie tylko wycinka tego czym są negocjacje.

Szkolenia z negocjacji są tylko dla tych, którzy mają talent do negocjacji.

Każda osoba może nauczyć się negocjacji, to nie jest wiedza tajemna. Jeśli do tego doda się praktykowanie, eksperymentowanie i systematyczne sprawdzanie wyników, a także możliwość konfrontacji swoich doświadczeń z innymi uczestnikami podczas szkoleń z negocjacji, to rezultaty i postępy będę bardzo szybko widoczne. Zawsze jest przestrzeń na naukę, doskonalenie i zmianę postaw i zachowań. Szkolenia uczą konkretnych technik, strategii i narzędzi, które można wykorzystać w negocjacjach. Nawet jeśli ktoś nie ma naturalnego talentu, może zyskać skuteczne narzędzia. Szkolenia z negocjacji mają również wymiar praktyczny. Szkolenia często zawierają ćwiczenia praktyczne i studia przypadków, które pozwalają na rozwijanie umiejętności w kontrolowanych warunkach.  

Podczas szkoleń z negocjacji trenerzy i trenerki dzielą się nie tylko swoją wiedzą, ale przede wszystkim swoim praktycznym doświadczeniem. Jeśli posiadasz wystarczającą motywację  to nawet jeśli z początku uważasz, że brakuje ci naturalnego talentu, to na pewno jesteś w stanie nauczyć się negocjacji, korzystając z odpowiednich i jakościowych szkoleń.

Nie warto uczestniczyć w szkoleniach z negocjacji, jeśli się nie sprzedaje.

Negocjacje to nie tylko proces sprzedaży, ale również umiejętność komunikowania się i osiągania porozumienia z innymi ludźmi. Szkolenia z negocjacji mogą pomóc w rozwoju tych ogólnych umiejętności komunikacyjnych, które są przydatne w wielu obszarach życia, nie tylko w sprzedaży. Negocjujemy każdego dnia, w pracy, w sklepie i w domu.

Podczas szkoleń z negocjacji rozwijane są umiejętności związane między innymi z rozwiązywaniem konfliktów, a te nie dotyczą tylko sprzedaży. Konflikty dotykają nas zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.  A zrozumienie potrzeb drugiej osoby, czy aktywne słuchanie? Wszyscy jesteśmy zaangażowani w różne interakcje międzyludzkie, i umiejętność empatii i efektywnego słuchania jest kluczowa w budowaniu pozytywnych relacji  i osiąganiu porozumienia. Szkolenia z negocjacji nie tylko pomagają w rozwijaniu tych umiejętności, ale także pokazują, jak można je skutecznie wykorzystać w różnych kontekstach życiowych.

Umiejętności negocjacyjne mają bardzo szerokie zastosowanie i dużym błędem jest przypisywanie ich wyłącznie do obszaru sprzedaży.

Szkolenia z negocjacji są drogie.

To zależy z jakiej perspektywy patrzysz. Rzeczywiście, patrząc na krótkoterminowe koszty, wydatki na szkolenia z negocjacji mogą wydawać się wysokie. Jednak perspektywa długoterminowa może zdecydowanie zmienić to stwierdzenie. Z jednej strony szkolenia z negocjacji to inwestycja w rozwój zawodowy, która może zwiększyć Twoją atrakcyjność na rynku pracy i przyczynić się do osiągnięcia lepszych pozycji zawodowych i zarobków. Z drugiej zwiększając swoje umiejętności negocjacyjne będziesz efektywniej negocjować i mieć lepsze wyniki z negocjacji, będziesz więcej zarabiać po prostu.

Zdecydowanie zachęcam do uczestnictwa w szkoleniach z negocjacji. Nawet bez początkowego talentu, szkolenia z negocjacji oferują wszystkim szansę na rozwijanie umiejętności negocjacyjnych, a długoterminowe korzyści wynikające z tej inwestycji w rozwój umiejętności są znaczące, do wykorzystania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Udostępnij:

9 rzeczy, które warto wiedzieć chcąc mądrze i skutecznie sprzedawać

Dlaczego niektórzy sprzedawcy szukają wymówek, podczas gdy inni świętują sukcesy, prowadząc biznes w zgodzie ze swoimi wartościami i osiągając zamierzone wyniki? Poznaj 9 zasad sprzedaży, które pozwolą Ci sprzedawać z głową… i sercem, ale przede wszystkim skutecznie i efektywnie.

Blog

Pigułki wiedzy na blogu

Chcesz się dowiedzieć, jakie nawyki powinien mieć skuteczny sprzedawca na miarę XXI wieku, a może jak dobrać efektywny zespół, realizujący misję firmy? Sprawdź popularne wpisy na blogu.

Każdy wpis jest merytoryczną pigułką wiedzy, którą możesz łatwo zaaplikować w swoim biznesie.

Umów się na konsultację

Szukasz łatwych rozwiązań na spore wyzwania? W takim razie indywidualna konsultacja jest stworzona dla Ciebie.

Pytaj, o co tylko chcesz i otrzymaj dedykowane rozwiązanie.