rozwój osobisty

Rozwój osobisty – korzyści. Od czego zacząć? Jak znaleźć pomysł na siebie?

Chcesz dowiedzieć się, jakie nieoczywiste korzyści płyną z rozwoju osobistego? W takim razie przeczytaj ten wpis, ponieważ dowiesz się z niego wiele na temat doskonalenia i nabywania nowych umiejętności, co pozwoli Ci poszerzać swoje horyzonty.
Spis treści

Czym jest rozwój osobisty?

Aktualnie najważniejszą umiejętnością ludzi jest oduczanie się tego co już znamy. Dlaczego psychologia tak właśnie określiła najważniejszą kompetencję XXI w.? Ponieważ wszystko, co znamy zmienna się szybciej niż w ciągu jednego pokolenia. To warunkuje następną kompetencję, którą należy posiąść, aby móc współuczestniczyć w tworzeniu rzeczywistości, która nas otacza, a przynajmniej w świadomym kreowaniu własnego życia. To zdolnością jest uczenie się – tzw. rozwój osobisty.

Rozwój osobisty – od czego zacząć?

Można oczywiście korzystać z wiedzy dostępnej w sieci lub z książek. Jednak praktyka pokazuje, że wiedza, która nas otacza, bywa nieaktualna lub kierowana do wąskiej grupy odbiorców, a do tego często trzeba dodatkowej wiedzy z zakresu psychologii, żeby wiedzieć, czy to co akurat czytamy lub widzimy, jest przeznaczone właśnie dla nas. 

No i tu ujawnia się najważniejsza korzyść rozwoju osobistego w pracy z doświadczonym trenerem motywacyjnym lub coachem. Jeżeli chcesz się rozwijać, pomoc szkoleniowca lub coaching motywacyjny podniesie znacząco wartość twojego procesu rozwojowego i przyspieszy Twój rozwój osobisty w konkretnych kompetencjach.

Więcej na temat tego, jak zaplanować swój rozwój osobisty, dowiesz się z poniższego nagrania:

W jakich obszarach powinni rozwijać się liderzy?

Jeżeli jesteś menadżerem, liderem w organizacji albo specjalistą współpracującym z kompetentnymi zespołami współpracowników oraz myślisz świadomie o swoim rozwoju osobistym, podnoszenie kompetencji relacyjnych może okazać się niezbędne, również ze względu na zmiany pokoleniowe, które aktualnie są bardzo szybkie. 

Rolą lidera oraz aktywnego specjalisty jest rozumienie tego, co motywuje osoby, z którymi współpracujesz. Aby zrozumieć motywatory, zachowania lub oczekiwania zespołu, coaching motywacyjny jest niezbędny.

Dotyczy to pracy coachingowej nad własnym rozwojem osobistym, własną motywacją i otwartością na zmiany oraz szkoleń motywacyjnych pokazujących, jak wiele jest elementów, które motywują otaczające Cię osoby.

rozwój osobisty

Rozwój własny, a zespołu, który prowadzisz

Najczęstszym błędem w rozwoju własnych kompetencji relacyjnych i przywódczych, jest patrzenie na zasadzie “to, co motywuje mnie na pewno, motywuje też mój zespół”.

Prowadząc szkolenia motywacyjne dla liderów, wszyscy uczestnicy doświadczają zaskakującego odkrycia. Każdy jest inny. Każdego motywuje coś innego. Każdy inaczej reaguje, odpoczywa, uczy się. Rozwój osobisty, rozwój kompetencji przywódczych i relacyjnych to właśnie wiedza na temat tego, kim jesteśmy, jak dostosować styl pracy do własnych zasobów.

Na tym właśnie polega praca na szkoleniach motywacyjnych, a na następnym etapie indywidualny coaching motywacyjny. Pomaga odnaleźć przyjemność w tym co się robi. Czasem pomaga znaleźć najlepiej dopasowane zajęcie do nas samych, ale najczęściej wystarczy rozumienie jak mam działać w środowisku, które mnie otacza. 

Dobrze przeprowadzony coaching motywacyjny nie kończy się rewolucją w życiu, ale raczej dostosowaniem. Serią drobnych zmian, które podnosząc satysfakcję z tego co robimy, podnosi również poziom motywacji, zaangażowania i w ostateczności sukcesy w planowaniu odpowiednich dla nas celów i efektywności w osiąganiu ich. 

Samorozwój – korzyści

Dobry trener motywacyjny lub coach zajmujący się motywacją nie będzie Ci niczego narzucał, ale na bazie Twoich zasobów poszerzy horyzonty w patrzeniu na siebie oraz ludzi, którzy Cię otaczają. Również na twoich najbliższych.

I to jest chyba największa korzyść z uczestnictwa w szkoleniach motywacyjnych lub w coachingu indywidualnym. Poprawia się jakość życia we wszystkich sferach. Coaching motywacyjny to nie praca nad powtarzaniem sobie, że „dam radę”, tylko znalezienie takich celów i sposobów osiągania tych celów, że każda aktywność zaczyna sprawiać nam przyjemność. 

Efektem takiej pracy z trenerem motywacyjnym, jest podniesienie się poziomu satysfakcji z bycia częścią rodziny, z wykonywanej pracy, z relacji z przyjaciółmi lub z podjęcia aktywności niezwiązanej z pracą, która poniesie nasz dobrostan, czyli głęboką i długotrwałą satysfakcję z tego kim jestem, czym się zajmuję, i jak żyję.

Czym jest sukces zawodowy w kontekście rozwoju?

Gdybym miał w kilku słowach opisać, czym jest sukces pracy nad własną motywacją jako trener motywacyjny i coach kompetencji komunikacyjnych i przywódczych to właśnie jest nim osiągnięcie dobrostanu. Sukces rozumiany w klasycznych kategoriach będzie raczej dodatkowym bonusem, osiągniętym w wyniku pracy nad własną motywacją.

Podsumowanie

Oczywiście jeżeli najpierw chcesz osiągnąć sukces, dobry trener motywacyjny wesprze Cię w tym celu, ale największym sukcesem, jaki może osiągnąć człowiek aktywny zawodowo, świadomie podchodzący do własnego rozwoju osobistego, jest właśnie dobrostan przyprawiony sukcesem.

Czego gorąco Ci życzę.

Udostępnij:

9 rzeczy, które warto wiedzieć chcąc mądrze i skutecznie sprzedawać

Dlaczego niektórzy sprzedawcy szukają wymówek, podczas gdy inni świętują sukcesy, prowadząc biznes w zgodzie ze swoimi wartościami i osiągając zamierzone wyniki? Poznaj 9 zasad sprzedaży, które pozwolą Ci sprzedawać z głową… i sercem, ale przede wszystkim skutecznie i efektywnie.

Blog

Pigułki wiedzy na blogu

Chcesz się dowiedzieć, jakie nawyki powinien mieć skuteczny sprzedawca na miarę XXI wieku, a może jak dobrać efektywny zespół, realizujący misję firmy? Sprawdź popularne wpisy na blogu.
Zająłeś stanowisko kierownicze i masz pod sobą swoich kolegów? Jako menedżer, szef, lider nie wiesz, jak kierować zespołem, wdrażać nowe pomysły? Ten tekst Ci pomoże.
Jak wyznaczać i osiągać ambitne cele zawodowe? Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby na to, jak zamienić wizję w rzeczywistość. Dowiedz się, jakie są metody wyznaczania celów i sprawdź, która z nich pasuje do Twojego etosu pracy.
Zwiększanie zaangażowania pracowników to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla młodych właścicieli firm i managerów. Jak jednoczyć pracowników? Jak ich motywować, a nie zastraszać? Poznaj 25 sposobów na to, by doceniać, dbać i szanować ludzi, którzy później Ci się odwdzięczą.

Każdy wpis jest merytoryczną pigułką wiedzy, którą możesz łatwo zaaplikować w swoim biznesie.

Umów się na konsultację

Szukasz łatwych rozwiązań na spore wyzwania? W takim razie indywidualna konsultacja jest stworzona dla Ciebie.

Pytaj, o co tylko chcesz i otrzymaj dedykowane rozwiązanie.